Zawias do drzwi - co to takiego? 

Zawias to okucie, dzięki któremu możliwy jest wahadłowy ruch drzwi. Zawias może być okuciem bardzo prostym zapewniającym jedynie ruch drzwi, ale może to być również bardzo skomplikowane okucie umożliwiające regulację drzwi w wielu płaszczyznach, posiadająca funkcję automatycznego domyku. W zależności od rodzaju skrzydła i materiału z jakiego jest wykonane możemy wprowadzić podstawowy podział na zawiasy do stolarki drewnianej, aluminiowej, PVC i stalowej. Każda z nich stawia inne wymagania, dlatego dobór odpowiednich elementów jest kluczowy, żeby zapewnić długą i bezawaryjną pracę skrzydła. Osobną kategorią są mniejsze zawiasy przeznaczone do mebli oraz masywne, stalowe okucia do okiennic.


Jeśli masz wątpliwości, jaki zawias drzwiowy kupić do swojego domu bądź mieszkania, skorzystaj z naszego małego poradnika. Dowiesz się z niego, jak odpowiednio dobrać zarówno zawias do drzwi wewnętrznych, jak i zawias drzwi zewnętrznych. Opowiemy Ci także trochę więcej o rodzajach zawiasów do stolarki drewnianej, ich budowie i montażu.

 

Zawiasy do drzwi zewnętrznych 

Drzwi zewnętrzne prowadzą wprost do Twojego domu, mieszkania dlatego zawiasy do drzwi wejściowych, poza umożliwieniem swobodnego otwierania i zamykania, pełnią jeszcze jedną ważną funkcję - zabezpieczającą (np. przed włamaniem). Istotne jest, by zastosowany zawias był także przystosowany do dużych obciążeń, ponieważ drzwi wejściowe przeważnie są bardziej masywne od wewnątrzlokalowych. Dobrze jest zatem poświęcić chwilę na wybór tych odpowiednich. 

Zawias Simonswerk TECTUS TE380 3D do drzwi przylgowych, kolor F1-chrom-satyna
 

 

Zawiasy do drzwi wewnętrznych 

Dobre zawiasy wewnętrzne to takie, które są odporne na intensywne użytkowanie, ale również takie, które mogą pomóc np. w ograniczeniu skrzypienia drzwi. W ich przypadku, podobnie jak przy drzwiach zewnętrznych, zacznij od określenia typu samych drzwi: czy są przylgowe, a może bezprzylgowe? Obejrzyj film i poznaj różnice między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi.

 

 

 

Zawiasy drzwiowe jakie znajdziesz u nas (ze względu na typ montażu) to na przykład:
 

 • zawiasy niewidoczne - bardzo szeroka grupa zawias, która przebojem wdarła się na rynek polski. Całkowicie ukryte przy zamkniętych drzwiach. Regulacja w 3 płaszczyznach, szeroki wybór kolorystyczny. Absolutny hit sprzedażowy wśród konsumentów.
   


Zawias ARGENTA Medium Renson (111x29 mm) niewidoczny do drzwi wewn.p.poż

 

 • zawiasy wkręcane - w tego typu zawiasach jedną część umieszcza się w futrynie, a drugą na skrzydle, a następnie nakłada się je na siebie. Ich dużą zaletą jest możliwość szybkiego ściągnięcia drzwi. W naszej ofercie są zarówno takie z regulacją poziomą, jak i bez niej. Znajdziesz je w tym miejscu 

Zawias Pol-soft wkręcany z regulacją fi 14 ocynk żółty F-848-00-00/A


 

 • zawiasy czopowe i przykręcane - są to raczej produkty nieco starszej daty, dlatego świetnie sprawdzą się jako tradycyjne zawiasy do drzwi starego typu


 

 

 • zawiasy wahadłowe - nazywane też sprężynowymi. To wyjątkowo wytrzymały typ zawiasów - długo były montowane niemal wyłącznie w przestrzeni publicznej, gdzie poddawano je silnej eksploatacji. Dziś drzwi typu wahadłowego (a tym samym pasujące do nich zawiasy) coraz częściej używane są także w niektórych pomieszczeniach domowych. W naszym sklepie znajdziesz je w bogatej gamie kolorystycznej: od niklu i mosiądzu, aż po stal nierdzewną czy czarny lakier.

 

Zawiasa wahadłowa 100 lakierowana

 

Zawiasy do drzwi przylgowych
 

Drzwi przylgowe są najczęściej spotykanymi w Polsce, a to, co na pierwszy rzut oka odróżni je od drzwi bezprzylgowych, to charakterystyczny felc, krawędź nachodząca na ościeżnicę, podczas gdy drzwi bezprzylgowe po zamknięciu tworzą optycznie jednolitą płaszczyznę.

 

Drzwi z przylgą chociaż posiadają wiele zalet (lepsza izolacyjność, mniejsza wrażliwość na niewłaściwą regulację), czasami uznawane są za mniej nowoczesne, starsze drzwi, dlatego zawiasy do nich możesz czasem znaleźć pod hasłem zawiasy do drzwi starego typu.

 

Zawiasy do drzwi przylgowych z naszego sklepu to produkty, które pasują zarówno do drzwi nowych jak i do tych na rynek wtórny, wymagających renowacji czy odświeżenia. Niektóre z nich posiadają również zabezpieczenia przed wybiciem rdzenia lub inne rozwiązanie trudne do sforsowania z zewnątrz.

 

Zawiasy do drzwi bezprzylgowych 

 

W asortymencie sklepu Sparta posiadamy zawiasy do drzwi bezprzylgowych różnego typu, między innymi:

 

 • zawiasy nakładane - to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ górne i dolne skrzydełko zawiasu można rozłączyć. Dzięki temu można swobodnie zdemontować skrzydło drzwi, bez dodatkowego odkręcania zawiasu,
   
 • zawiasy splatane - choć nie można ich rozłączyć, są bardzo łatwe w montażu i znajdują szerokie grono odbiorców. Takie zawiasy są widoczne po zamknięciu, dlatego znajdziesz u nas różne rozwiązania kolorystyczne - tak, by dobrać odpowiednie dla swoich drzwi.

   


Zawias splatany 5x3x3, mosiężne (2 szt.)

 

Zawias drzwiowy. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? 

Zawiasy drzwiowe kupuje się głównie na etapie budowania domu, ale również wtedy, gdy obecne wymagają wymiany. Na co zwrócić uwagę, by nie kupić nietrafionego produktu i nie musieć go odsyłać?

 

Ważna jest przede wszystkim nośność zawiasów. To od niej zależy, czy zawias będzie w stanie utrzymać dane drzwi, co bezpośrednio wpłynie na trwałość zakupu.

 

Inną ważną kwestią jest dopasowanie zawiasów do rodzaju drzwi. Chodzi tu nie tylko o podział na drzwi przylgowe i bezprzylgowe, ale także kierunek otwierania drzwi - ustal konieczne, czy zawias pasuje do drzwi lewostronnych, czy też prawostronnych. Warto dodać, że istnieją także zawiasy uniwersalne, pasujące zarówno do „lewych”, jak i „prawych” drzwi. 

 

Przed zakupem sprawdź również maksymalny kąt otwarcia, jaki umożliwia dany zawias, oraz możliwości regulacji. Np. w zawiasach do drzwi bezprzylgowych, regulacja jest zazwyczaj możliwa aż na trzech płaszczyznach, dzięki czemu zawiasy idealnie się dopasowują i zapewniają estetyczny wygląd drzwi (zobacz np. zawiasy niewidoczne do drzwi bezprzylgowych

 

Kiedy uwzględnisz powyższe parametry, możesz skupić się już tylko na kwestiach estetycznych. Jeśli zatem potrzebne Ci są zawiasy do drzwi drewnianych, musisz po prostu znaleźć takie, które będą pasowały do skrzydła drzwi (przede wszystkim pod względem koloru). 

 

Jeśli mimo wszystko nadal będziesz mieć wątpliwości, skorzystaj z naszej fachowej porady. Możesz to zrobić poprzez telefon, formularz kontaktowy bądź maila. Wszystkie niezbędne dane kontaktowe znajdziesz w stopce naszej strony internetowej, a także w zakładce Kontakt. 

 

 

Nasz bogaty asortyment wysokiej jakości okuć do stolarki drzwiowej umożliwi Ci zakup zawiasów, które nie tylko spełnią swoją funkcję, ale też będą się dobrze prezentować. Aby tak było, po określeniu materiału i typu drzwi musisz dobrać zawiasy z właściwym zakresem nośności, funkcji, odpowiedniej wersji kolorystycznej i wykończeniu.

 

W sklepie Sparta duży nacisk kładziemy na produkty wysokiej jakości, które posłużą Ci na znacznie więcej niż jeden sezon. Do naszej oferty staramy się włączać tylko takie przedmioty, co do których trwałości i jakości nie mamy wątpliwości.

Wstecz