To znany schemat – można stać z zakupami przed drzwiami i usilnie próbować dostać się do domu, ale klucz i zamek nie współpracują. Co zrobić, gdy zamek w drzwiach się zacina? Zachęcamy do sprawdzenia, czym smarować zamek w drzwiach, aby zredukować ryzyko zacinania. Zaprezentujemy również inne sposoby na radzenie sobie z tym problemem.

Co zrobić, gdy zamek w drzwiach się zacina?

Co zrobić, żeby zamek lepiej chodził? Pierwszym, najlepszym sposobem na poprawę jakości jego pracy jest wykorzystanie dodatkowego smaru. Wiele osób poszukując sposobów na szybkie poradzenie sobie z problemem zacinającego się zamka, trafia na porady, które wskazują na zastosowanie oleju roślinnego lub innego produktu o tłustej konsystencji, znajdującego się w domu. Niestety dla podzespołów zamka nie ma nic gorszego!

Czym nasmarować zamek w drzwiach? Do tej czynności polecamy wykorzystanie specjalistycznych smarów i preparatów do zamków, tradycyjne smary, które stosuje się na zawiasy do drzwi nie będą odpowiednie. Jeżeli smarowany ma być zamek wpuszczany w drzwi, to łatwe zadanie, ponieważ jego budowa umożliwia dostęp do wewnętrznych elementów mechanizmu zamka. Jeżeli w drzwiach zamontowany jest zamek innego typu, konieczne będzie wykorzystanie specjalnej końcówki (bardzo często dołączane są do smarów).

Są też sytuacje, w których zacinanie zamka nie wynika z niedostatecznej ilości substancji smarnej w jego mechanizmie. Wtedy konieczne jest podjęcie innych kroków.

Jak naprawić zepsuty zamek w drzwiach?
 

Jak odblokować zacięty zamek w drzwiach? Jeżeli klucz jest włożony do zamka i ani drgnie, konieczne będzie wezwanie specjalisty. Kto naprawia zamki w drzwiach? To zadanie dla ślusarza i wszelkiego rodzaju pogotowia zamkowego. Bez problemu szybko można znaleźć fachowca, który dojedzie we wskazane miejsce i za opłatą odblokowuje drzwi, a nawet zaproponuje wymianę zamka lub jego naprawę. W zasadzie w każdej miejscowości oferowane są całodobowe usługi ślusarskie, jednak należy pamiętać, że taki koszt warto ponieść jedynie w sytuacji alarmowej. Jeśli zamek umożliwia swobodne wejście do domu, warto w pierwszej kolejności wyposażyć się w niezbędne do naprawy elementy, a dopiero potem wezwać specjalistę.

Co może być niezbędne do naprawy zamka?
 

Czasami okazuje się, że zacinający się zamek jest tylko efektem awarii klamki. Wymiana klamki na nową, dopasowaną do zamka może okazać się sposobem na rozwiązanie problemu. Elementy dźwigni w klamce mogą ulegać zniszczeniu i zużyciu, dlatego jeszcze przed wymianą zamka warto przyjrzeć się klamce.

Jeżeli problem zacinania klucza wraca, konieczna może być wymiana zamka. To metoda najszybsza i najbardziej efektywna. W naszej ofercie znajdują się nowoczesne zamki do drzwi i solidne wkładki do drzwi, które dopasują Państwo do indywidualnych potrzeb: zakresu ochrony, rodzaju drzwi itp. W celu uniknięcia kosztów radzimy wymienić zamki i wkładki przy pierwszych symptomach złej pracy, nie czekajmy aż zamek się zatnie. Demontaż jest kosztowny, może spowodować uszkodzenia drzwi i ościeżnicy, a to wszystko dodatkowe koszty.

Podsumowanie
 

Okucia budowlane, takie jak np. klamki, czy zamki do drzwi wraz z czasem mogą ulec awarii i wymagają naprawy lub wymiany. Co zrobić, gdy zamek w drzwiach się zacina? Polecamy jego wymianę! W naszej ofercie znajdą Państwo renomowane zamki bębenkowe, antypaniczne, zamki wpuszczane, do drzwi przesuwnych i wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem!

Wstecz