Drzwi przesuwne z zamkiem to bardzo dobre rozwiązanie w mieszkaniach i lokalach użytkowych, w których jest mało przestrzeni. Można je wykorzystywać, jako wejście do pokoju, biura, łazienki, czy spiżarni. Podobnie jak drzwi rozwierne posiadają kilka możliwości zamykania.

Dlaczego warto zabezpieczyć drzwi przesuwne?

Codziennie dbasz o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Jednym z czynników, które są w tym wypadku bardzo ważne, jest zabezpieczenie drzwi przed osobami niepożądanymi. Nie chodzi tutaj tylko o drzwi wejściowe. Jeśli w Państwa domu jest taras, na który prowadzą drzwi przesuwne, warto zamontować odpowiednie zamki. Podobnie jest w biurach i sklepach. Drzwi przesuwne zamykane mogą odgradzać część, w której znajdują się ważne dokumenty, komputery, czy pieniądze.

A może w Państwa mieszkaniu drzwi przesuwne są w łazience lub sypialni i nie chcemy, by wchodziły tam dzieci? W końcu każdy potrzebuje czasem chwili spokoju i prywatności. Niezależnie od sytuacji warto zamontować drzwi wysokiej klasy dodatkowo wyposażone w specjalne zamki do drzwi przesuwnych.

Rodzaje drzwi przesuwnych
 

Drzwi przesuwne mogą być montowane na dwa sposoby. Wyróżnia się modele naścienne i chowane w ścianie. W pierwszym przypadku konieczne jest wywiercenie dziur w ścianie lub suficie i zamontowanie specjalnych prowadnic (drzwi trochę odstają od ściany). Drugi typ wymaga odpowiedniego przygotowania ścian działowych, zazwyczaj wykonanych z płytgipsowo-kartonowych. Druga opcja jest bardziej skomplikowana do wykonania, ale efekt końcowy wart jest tego zachodu.

Potencjalne zagrożenia
 

Drzwi przesuwne są dobrym zabezpieczeniem, ale tak samo jak inne modele, mogą zostać sforsowane. Niestety wyobraźnia włamywaczy nie zna granic, dlatego konieczne są mechanizmy, które utrudniają wejście osób niepożądanych. Dotyczy to każdych drzwi: zarówno rozwiernych, jak i przesuwnych.

Jak zabezpieczyć drzwi przesuwne?

Jak zabezpieczyć drzwi przesuwne, by nikt nie dostał się do pomieszczenia? Wykorzystaj specjalne zamki do drzwi przesuwnych. Pamiętaj, by używać wyrobów cenionych producentów, dających gwarancję wysokiej jakości. Najlepiej i najwygodniej wybrać zestawy okuć, które zawierają uchwyty, zaczepy, klucze oraz wszystkie elementy potrzebne do montażu. Zamykanie na klucz przydaje się w lokalach użytkowych, np. w warsztatach lub sklepach, gdzie zaplecze i biuro oddzielone są drzwiami przesuwnymi. Sprawdzi się również w przypadku drzwi na tarasach.

Jak zablokować drzwi przesuwne?

Często pojawia się pytanie, jak zablokować drzwi przesuwne przed dziećmi. Dlaczego to takie ważne? Wszędobylskie dzieci eksplorują świat wszystkimi zmysłami, z tego też powodu lubią wsadzić ręce tam, gdzie niekoniecznie powinny. Istnieje zatem ryzyko, że podczas opierania się o drzwi dojdzie do niefortunnego wypadku, np. przytrzaśnięcia palca. Dlatego warto zabezpieczyć drzwi przesuwne. Blokada do drzwi, żeby się nie zamykały – co będzie najlepsze?

Manualne blokady drzwi przesuwnych

Najprostszym rozwiązaniem jest zablokowanie drzwi łazienkowych lub tarasowych za pomocą blokady manualnej, czyli wkładki zamykanej na klucz. W takiej sytuacji zamki do drzwi może otworzyć jedynie osoba, która ma klucz. Innym sposobem jest zamontowanie specjalnej klamki z przyciskiem.

Blokada Soft Close

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanizmu Soft Close, który łagodnie zamyka drzwi przesuwne. Sprężynowy system sprawia, że skrzydło lekko hamuje w końcowej fazie, jednocześnie dokładnie zamykając całe drzwi. W ten sposób trudniej też otworzyć drzwi, o co bardzo często chodzi rodzicom.

Jak zablokować drzwi przesuwne – podsumowanie
 

Wiele osób myśli, że drzwi przesuwne nie są bezpieczne, ponieważ nie można ich zamknąć na klucz. Obecnie można bez problemu kupić okucia budowlane i zamki przeznaczone właśnie do drzwi przesuwnych. Nie ma zatem żadnego problemu, by zabezpieczyć taras, biuro lub łazienkę przed wejściem osób niepożądanych.

Wstecz