Estetyka wykończenia wnętrz jest bardzo istotną kwestią w nowoczesnych budynkach i coraz więcej ludzi zwraca na nią uwagę. Zawiasy ukryte w pełni wpisują się w trend architektonicznego minimalizmu i uniwersalności. Wysoka funkcjonalność i brak widoczności zawiasu przy zamkniętych drzwiach to must have dla tych, którzy cenią sobie piękno i użyteczność.

 

Ukryte zawiasy - czy warto?

 

Wybierając niewidoczne zawiasy drzwiowe zachowujemy estetyczny wygląd pomieszczeń, gdzie poza skrzydło drzwiowe nie wystaje żaden element, który mógłby nie pasować do naszego wnętrza. Jest to dość ważne w przypadku niestandardowych kolorów oklein drzwi, gdzie bardzo trudno jest odnaleźć idealnie dopasowane do nich nasadki. Aspektem wpływającym na pozytywny odbiór ukrytych zawiasów jest właśnie możliwość zaopatrzenia się w zaślepki przysłaniające śruby montażowe znajdujące się wewnątrz zawiasu. Najczęściej jednak takie nakładki producenci dołączają są po prostu do zestawu wraz z zawiasem. W przypadku zawisów w tym samym ocieniu, co skrzydło drzwiowe - nakładka bardzo wpływa ma walory wizualne, tworząc zgraną całość. 

 

Zawias niewidoczny ESTETIC 100 (8060) chrom/satyna

 

Zawiasy ukryte do drzwi wewnętrznych mają jeszcze sporo zalet - w przypadku drzwi zewnętrznych ważną rolę gra ograniczenie dopływu zimnego powietrza z zewnętrz do domu. Zawiasy ukryte do drzwi bezprzylgowych mogą poprawić izolację termiczną mieszkania i pozytywnie wpłynąć na domowy budżet. Wszystko to dzieje się za sprawą doskonalszego dopasowania skrzydła do uszczelki. W dodatku konstrukcje ukryte w drzwiach są jeszcze bezpieczniejsze i trudniejsze do sforsowania, gdyż z zewnątrz nie ma do nich dostępu. Zawiasy niewidoczne nie wymagają smarowania w ramach okresowej konserwacji, dzięki łożyskom ślizgowym bezobsługowym. Okucia te są bardzo trwałe i odporne na korozję i niszczenie, gdyż zazwyczaj są wykonywane ze stali nierdzewnej.

 

Jeśli próbujesz się uporać z regulacją zawias do drzwi bezprzylgowych i szukasz fachowych porad, koniecznie zajrzyj tutaj. Krok po kroku wyjaśniamy jak prosto i szybko wyregulować szurające o podłogę drzwi.

 

Zawias Simonswerk Tectus TE340 3D 160x28 mm, czarny

 

Zawiasy niewidoczne są konieczne również w drzwiach rewersyjnych (z odwrotną przylgą), między innymi po to, by zachować harmonię wnętrza. Korytarz na którym każde z drzwi muszą otwierać się zgodnie z ergonomią pomieszczeń powinien przecież wyglądać spójnie. Zawiasy ukryte pomagają osiągnąć ten cel i sprawiają, że skrzydło wraz z ościeżnicą prezentuje się identycznie, niezależnie od strony czy kierunku otwierania drzwi. W dodatku dzięki drzwiom z odwrotną przylgą możemy uniknąć niszczenia skrzydeł przez ich obijanie się o siebie. Na domiar osiągamy dużo więcej wolnej przestrzeni do zagospodarowania i możemy przemieszczać się po domu bardziej swobodnie. Drzwi bez przylgi, które są zlicowane ze ścianą mogą też dawać wrażenie optycznego powiększenia pomieszczeń. 

Zawiasa wpuszczana mosiężna CEMOM

 

Ciekawą koncepcją, która jednocześnie będzie spełniać założenie zawiasu drzwiowego, jak i samozamykacza jest niewidoczny zawias z samodomykiem. Zazwyczaj wśród 3 zamontowanych w skrzydle zawiasów jeden z nich powinien zostać zaopatrzony w dodatkowy pręt ze sprężyną. Takie rozwiązanie pozwala nam uniknąć przeciągów bez konieczności montowania mniej estetycznego samozamykacza nad farmugą. Ukryty zawias z funkcją samodomyku będzie dobrym wyborem w drzwiach z ukrytą ościeżnicą, gdzie samozamykacza po prostu czasem nie da się zamontować z przyczyn technicznych.

 

Zawiasy ukryte - wady

 

Pierwszym problemem związanym z zawiasami niewidocznymi może okazać się bardziej wymagająca regulacja skrzydła drzwiowego. Nie warto się jednak tego obawiać, gdyż przemyślane rozwiązania sprawdzonych producentów pozwolą nam osiągnąć stałość pierwotnych ustawień na długi czas ich użytkowania. Ukryte zawiasy bywają też niestety droższe w większości przypadków niż te, które możemy znaleźć z standardowych drzwiach. Z tego powodu warto zawsze szukać ich w miejscach, które oferują atrakcyjne ceny. Ostatnim minusem stojącym za drzwiami z zawiasami ukrytymi może być to, że zdecydowana większość zawias jest przeznaczona do drzwi bez przylgi. W sklepach internetowych znajdziemy bardzo ograniczoną ofertę zawiasów niewidocznych do drzwi przylgowych.

 

Zobacz nasze zawiasy niewidoczne >>

 

Spodobał Ci się artykuł?
Na naszym blogu znajdziesz wiele fachowych porad, które pomogą Ci zaplanować przestrzeń w Twoim domu.

Wstecz